Aston Martin opracowuje zupełnie nową platformę dla DB9

Sep 20, 2022 category

Aston Martin, pracuje nad zupełnie nową architekturą, która będzie stanowić podstawę nowej generacji samochodów sportowych, poczynając od zamiennika DB9 w 2016 roku, dowiedział się Auto Express. Oznacza koniec starzejącej się aluminiowej architektury VH, która leżała u podstaw każdego Astona, z wyjątkiem One-77 i Cygnet, od czasu oryginalnego Vanquish w 2001 roku.
Reklama – artykuł jest kontynuowany poniżej

W oficjalnej komunikatu prasowym w tym tygodniu, ogłaszając całkowity przychód z 2013 r. Wzrósł o 13 procent do 519 mln GBP, a globalne tomy o 11 do 4200, dyrektor finansowy Aston, Hanno Kirner, ujawnił, że Aston pracował nad „zupełnie nową architekturą i technologiami, aby zapewnić zapewnienie że nasza kolejna generacja samochodów sportowych jest na czele projektowania, wydajności i technologii. ”
Dodał: „Strategiczne partnerstwo z Daimler AG przyniesie ze sobą najnowocześniejszą wiedzę elektryczną i elektroniczną oraz wspólny rozwój światowej klasy układów napędowych V8”.
Wstępne raporty sugerują, że ta nowa architektura była po prostu zmienioną wersją architektury VH z nowymi systemami elektrycznymi pobranymi ze strategicznego partnerstwa z Mercedesem, ale teraz wydaje się, że platforma będzie konstrukcją czystego arkusza. Szczegółowe szczegóły dotyczące jej konstrukcji nie są jeszcze dostępne, ale biorąc pod uwagę wiedzę Astona na temat związanych struktur aluminiowych, można śmiało powiedzieć, że jest to trasa, którą wybierze. Spodziewaj się, że będzie znacznie lżejszy, bardziej sztywny i bardzo elastyczny pod względem rozstawu osi i szerokości ścieżki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *