Nowy BMW 1 Series Failift szpiegował przed uruchomieniem 2023

Jun 9, 2022 category

BMW 1 Series jest przygotowywany do liftingu średnim życia, a nowy samochód został znaleziony w przebraniu i na tyłach ciężarówki przez naszych szpiegowców do przodu Wprowadzenia w 2023 r.
Główne cechy nowej serii 1 są mocno pokryte, co może wskazywać, że BMW planuje znacznie więcej niż subtelną aktualizację samochodu. Po niedawnym kierunku projektowym BMW możliwe jest, że seria 1 otrzyma przedsięwzięcie z przodu z większą kratką i znacznie bardziej agresywnym wyglądem powietrza. Te nowe aktualizacje pojawiłyby się w serii 1 w linii z aktywnym Tourerem z serii drugiej generacji.

Najlepsze hatchbacki do zakupu 2022

Obecna seria BMW 1 przeniosła się na platformę napędu na przednie koła z napędem na cztery koła w modelu M135I o wysokiej wydajności dla tej generacji-relokacja, która skróciła maskę i ulepszoną przestrzeń wewnętrzną. SUV X1, który ma tę samą platformę co The 1 Series i Series Active Tourer, również dokonał zmiany napędu przednich i właśnie miał lifting, który dodał silnik hybrydowy wtyczki.
Reklama – krótki artykuł jest kontynuowany poniżej

Biorąc pod uwagę, że aktywny Tourer 2 serii ma również technologię łagodną i dwie opcje hybrydowe wtyczki wraz z dodatkowymi funkcjami wspomagania sterownika, z pewnością możliwe jest, że lifting 1 serii po raz pierwszy będzie zawierał jakąś formę technologii hybrydowej. Zakres serii 1 może rozszerzyć się, aby zawierać hybrydową opcję Wtyk Hybrid Engine w oparciu o konfigurację baterii 10 kWh w X1. Dostarczyłoby to co najmniej 30 mil zasięgu wyłącznie elektrycznego.
8

Te hybrydowe opcje uzupełniałyby wiele trzech i czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych w nowym zakresie silników z serii 1. Podczas gdy platforma ma możliwość pełnego elektrycznego, jest mało prawdopodobne, aby BEV o 1 serii dotarła. Model M135i będzie trwał jako flagowy występ, podczas gdy BMW wprowadził również drugi wariant wysokowydajny dla tej serii 1 generacji w 2020 r., W postaci napędu na przednie koła 128TI.
Wewnątrz seria trzeciej generacji 1 odnotowała już ulepszenia technologii zawartej jako standard, z 10,25-calowym ekranem informacyjno-rozrywkowym z nawigacją i w pełni cyfrowym klastrem mierników. Z pewnością pozostanie to, z niewielkimi aktualizacjami do intuicyjnego systemu Idrive BMW.
Podoba Ci się wygląd nowej serii 1? Daj nam znać w komentarzach …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *